SFPI NAVRH barva_upraveny 4

Zpravodaj 3/2021
březen

sky-78113_1280

Zasaď strom, postav dům... třeba bytový

Máte budovatelské plány a chtěli byste stavět bytové domy? V tom případě vám můžeme nabídnout financování pomocí úvěrového programu Nájemní byty. Státní fond podpory investic ho má ve svém portfoliu už léta, ale v poslední době došlo díky schválení nového nařízení vlády k úpravě podmínek, a tak vám ho nyní představíme znovu. Program nyní investorům nabízí lepší podmínky než dřív. Jaké jsou hlavní změny? Firma, která bude provádět stavební práce, už nepotřebuje ISO a doba na dokončení projektu a uvedení do provozu se prodloužila na 5 let od podepsání úvěrové smlouvy.

Program Nájemní byty je otevřen na základě nařízení vlády č. 2/2021 Sb. a je určen na výstavbu nájemních bytů a domů či na přestavbu budov pro bydlení vymezené skupiny obyvatel (senioři 65+, zdravotně či příjmově vymezené osoby), zletilé osoby do 30 let a osoby, jejichž obydlí zničila živelní pohroma. Úvěr lze využít jak na postavení nového bytového domu, tak na stavební úpravy objektů a prostor, kterými vzniknou nájemní domy a byty, nebo alespoň jeden byt. To se ovšem netýká přestaveb rodinných domů. Vzhledem k cílové skupině nájemníků musí být každý 5. byt upravitelný tak, aby v něm mohli pohodlně žít i lidé se zdravotním handicapem.

Úvěrem lze pokrýt až 90 % rozhodných výdajů, jeho maximální výše je 100 milionů korun. Do rozhodných výdajů lze zahrnout i část pořizovací ceny pozemku, ta ale nesmí překročit 10 % rozhodných výdajů. Výše úroku záleží na bonitě žadatele. Úroková sazba je v současné době vzhledem k nízké základní sazbě EU pro ČR skvělá. Nejníže se lze dostat na 0,5 % p.a. Úrok může být fixován po celou dobu splatnosti, která je od 10 do 30 let ode dne dokončení výstavby.

Podrobné informace o programu Nájemní byty jsou dostupné na webu SFPI.

Nechte se inspirovat

Příklady táhnou, a tak se s vámi chceme podělit o výsledek práce těch, kteří využili program Nájemní byty před vámi. Na obrázku níže je dům, který s pomocí programu postavila společnost Horácko s.r.o. v Prostějově v ulici Na Lukách. Stavěl se od května 2019 do listopadu 2020 a je v něm 50 bytů. Už v nich bydlí první nájemníci.
DSCF0155

Téma měsíce Portálu o bydlení: Dřevostavby

dřevo-628x330
Pod pojmem dřevostavba každého obvykle napadne srub nebo roubenka, ve skutečnosti se pod tímto pojmem ukrývá velké množství konstrukčních systémů, z nichž každý má svá specifika, výhody i nevýhody. Jestli tedy i vaše srdce zahořelo pro dřevo, čtěte v březnu Portál o bydlení.
www.portalobydleni.cz.

facebook 
MailPoet