SFPI NAVRH barva_upraveny 4

Zpravodaj 10/2022
říjen

questions-4304981_960_720

Tepelná čerpadla: mediální bublina, nebo efektivní pomocník?

Ještě nedávno o jejich existenci vědělo jen pár odborníků. Teď se o nich mluví skoro nepřetržitě, a to především v souvislosti s nutností šetřit energiemi. Sousloví tepelná čerpadla nabylo téměř magických rozměrů. Co se ale za ním skrývá? Zázračný stroj, který nás může zachránit před ledovým dechem paní Zimy? Přečtete si osmidílný seriál Tepelná čerpadla na stránkách Portálu o bydlení, a budete vědět víc.

Za všechno může Kelvin
William Thomson, známý jako lord Kelvin z Largsu, byl britský inženýr, matematik, fyzik a vynálezce a po celý svůj život se zabýval matematickou analýzou elektřiny. Možná si někdo z vás vzpomene na středoškolské hodiny fyziky a na termodynamické zákony a jednotku termodynamické teploty Kelvin (K). Přesně o tomhle Kelvinovi mluvíme. Stručně a zjednodušeně řečeno, zajímal ho přenos elektrické energie z chladnějšího prostředí do teplejšího. V roce 1852 tento problém úspěšně vyřešil. Tehdy si sotvakdo dovedl představit, jaký význam pro následující generace bude jeho objev mít. Jsme totiž u podstaty fungování tepelného čerpadla, a to v době, kdy se bez problému topilo uhlím a dřívím. Proto se otázka využití tepelného čerpadla v praxi vrátila do hry až po skončení 2. světové války, kdy ceny ropy nebyly zrovna příznivé a v počátcích padesátých let dokonce vyvolaly první ropnou krizi. Svůj boom však Kelvinům objev zažívá až nyní, v časech technologiemi doslova přecpaných. Trochu paradox, že…

Co je tepelné čerpadlo?
Je to „chytré“ zařízení, které dokáže z okolí vytápěné budovy posbírat tepelnou energii, například ze země, vody nebo vzduchu, povýšit ji na potřebnou úroveň, a prostřednictvím chladicího okruhu ji přenést do vytápěných prostor. K tomu, aby tuto energii přeneslo z vnějšího prostoru do vnitřního, potřebuje dodat pohonnou energii, nejčastěji elektrickou. Nejedná se tedy o žádné perpetuum mobile, ale o stroj s vysokou účinností, který z dodané 1 kWh elektrické energie přenese 4 až 5 kWh tepla. Tuto tepelnou energii máme prakticky zadarmo, nákladem je pouze ona 1 kWh, která je koupena z elektrické sítě, nebo je v lepším případně vyrobena namístě přímo z některého obnovitelného zdroje, jako je vítr, vodní tok nebo slunce.

Tepelná čerpadla je možné nazvat nejefektivnějšími zdroji obnovitelné energie, které zatím máme. Fungují kdykoli, ať svítí, nebo nesvítí slunce, ať fouká, nebo nefouká vítr. S jejich pomocí lze nejen topit a ohřívat vodu, ale v horkých letních dnech vnitřní prostory chladit. Pro tyto své vlastnosti jsou předurčeny k širokému využití.

Typy tepelných čerpadel
  • vzduch/voda (na principu získávání energie z okolního vzduchu a jejího odevzdávání do teplovodního topného systému)
  • země/voda (na principu získávání tepla ze země nebo geotermálního vrtu)
  • voda/voda (na principu získávání tepla ze dvou studní)
  • vzduch/vzduch (používá se především do teplovzdušných topných systémů)
V našich klimatických podmínkách se osvědčila tepelná čerpadla využívající tepelnou energii ze vzduchu. Prakticky přes 90 % tepelných čerpadel, která se u nás používají, je v současné době v provedení vzduch-voda.

Pro jaké tepelné čerpadlo se rozhodnout, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a čeho si při jeho nákupu všímat, to všechno se dozvíte v seriálu Portálu o bydlení.

      facebook instagram 
      Email Marketing Powered by MailPoet