SFPI NAVRH barva_upraveny 4

Zpravodaj 9/2022
září

piggy-bank-2889046_960_720

Kdo šetří, má za tři aneb Jak na energetické úspory

Pořekadlo v nadpisu článku má sice obecnou platnost, ale nebudeme předstírat, že současná doba, kdy ceny energií stejně jako inflace stoupají raketovou rychlostí, neovlivní výsledek. Pokud chcete, aby vás současná energetická krize úplně nezdecimovala, je dobré šetřit při spotřebě energie, ale rozhodně ne na opatřeních, která k jejich úspoře vedou. Díky úsporám energií možná nebudete mít za tři, ale slovy známého českého idiomu aspoň „neproděláte nos mezi očima“.

Jak známo, základním předpokladem při šetření tepelnou energií je dobré zateplení pláště domu, střech i vnitřních konstrukcí, o dobře těsnících oknech a dveřích ani nemluvě. Vlastníci domů, kteří ještě jejich tepelné zaizolování neřešili, mají s přicházející zimou nejvyšší čas se nad touto otázkou zamyslet. Tepelná izolace pomůže v zimě udržet v interiérech hřejivou pohodu a v létě naopak příjemný chládek. Díky tomu ušetříte jak za dodávku tepla v zimě, tak za elektrickou energii potřebnou v létě na klimatizování místností.

Pro optimální spotřebu a efektivní hospodaření s dodávanou tepelnou energií je důležitý i stav otopné soustavy a její případné vyregulování. K ohřevu vody a zajištění tepla lze také využívat sluneční energii „lapenou“ termosolárními panely umístěnými na střeše domu. To všechno jsou práce a technologie, které předpokládají větší investice, které obvykle nepokryjí finance z fondu oprav jednotlivých SVJ či bytových družstev. V této souvislosti bychom Vám rádi připomněli úvěrový program Panel 2013+, který je určený na modernizaci a zateplení bytových domů, a to nejen těch panelových.

Úvěrem lze pokrýt až 90 % způsobilých výdajů. Lze využít nejen na opravy týkající se energetických úspor, ale obecně i na opravy, které zlepšují stav domu, i když energetické úspory nepřinášejí. Stejně jako u jiných programů SFPI ani u Panelu 2013+ neplatíte žádné poplatky za poradenství, vyřízení úvěru ani za jeho případné předčasné splacení. Podrobné informace o programu najdete na stránkách SFPI.

   smart-home

   Téma měsíce Portálu o bydlení: Tepelná čerpadla

   Tepelná čerpadla ꟷ dosud nikdy u nás nebylo spojení těchto dvou slov tak frekventované, jako je tomu nyní. Přesto se najde dost lidí, kteří si pod tímto pojmem nedovedou nic konkrétního představit. Podíváme se proto trochu do minulosti a následně si přiblížíme, co tepelné čerpadlo je, jak funguje, jaké jsou jeho typy, co dobrého nám přináší, proč je užitečné ho využívat a co všechno k jeho efektivnímu fungování potřebujeme. Čtěte Portál o bydlení.
   facebook instagram 
   Email Marketing Powered by MailPoet