SFPI NAVRH barva_upraveny 4

Zpravodaj 5/2022
květen

Branka upravená 2

Příběh o vzkříšení domu, který mlel z posledního

V malebném slezském kraji leží městečko Branka u Opavy, kam vás dnes zveme na výlet. Chceme vám totiž představit Nový Trňák – dům, který se díky rozhodnutí aktivního obecního zastupitelstva a financí z programu Výstavba pro obce změnil z ruiny v krásný dům s 12 byty pro místní občany.

Trněný mlýn, tzv. Trňák, je nejstarší budovou v Brance, však má také číslo popisné 1. Historie vodního mlýna sahá až do roku 1635, kdy je zmiňován v písemných pramenech. Od té doby ale v řece Moravici proteklo hodně vody, mlýn několikrát změnil majitele i svoji funkci a zub času se na něm notně podepsal. V roce 1908 ho koupila v exekuční dražbě místní továrna a majitelé objekt přestavěli na byty pro své zaměstnance. Tady končí historie mlýna a začíná historie bytového domu. Po sametové revoluci se do Trňáku stěhovali bezdomovci, budova začala postupně chátrat, až se dostala do neutěšeného stavu.

Dům už měl vážně na kahánku, ale zachránily ho dotace, a to paradoxně hned dvakrát. V roce 2018 se tehdejší vedení obce rozhodlo budovu pro její havarijní stav zbourat, a tak požádalo o dotaci na její demolici. Bohužel, a zároveň na štěstí, to tenkrát dopadlo špatně, co se týče dotace, ale dobře, co se týče domu. Chátrat sice nepřestal, ale obec kvůli nedostatku financí záměr zbourat ho odložila.

Otázka, co s domem v žalostném stavu, se na scéně objevila znovu o půl roku později, kdy už na ni muselo odpovědět nové obecní zastupitelstvo. A to se rozhodlo dát mu šanci, využít ho pro sociální bydlení. Tentokrát byli zastupitelé v čele s novým starostou s žádostí o dotaci na vybudování 12 bytových jednotek z programu Výstavba pro obce úspěšní a získali od Státního fondu podpory investic částku 15 114 206 Kč, zbytek financí doplnila obec ze svých zdrojů. Celková přestavba a rekonstrukce domu včetně projektové dokumentace a dalších nákladů vyšla na 20 milionů korun.

Bytový dům bez podsklepení, se sedlovou střechou měl původně dvě nadzemní podlaží a půdní prostor. Objekt byl sanován, změnila se jeho vnitřní dispozice, vyměnily se okna a dveře, přistavělo se jedno patro a schody ke vstupům. Před domem jsou nové chodníky, parkoviště a také připojení na místní komunikaci, které dříve chybělo. Zrekonstruovaný dům byl zkolaudován na konci loňského roku.

„Měli jsme štěstí, jednání se Státním fondem bylo velmi rychlé a konstruktivní“ říká k tomu starosta Michael Rataj. V současnosti je pronajato 10 bytů, výběr jednoho nájemníka je právě v procesu a zbývá ještě obsadit poslední volný byt o velikosti 2+kk, který by podle představy vedení obce měla v ideálním případě obývat tříčlenná rodina.

„Většina našich nájemníků je v důchodovém věku, protože pro tyto lidi je v současné době stále obtížnější utáhnout tržní náklady na bydlení. Rádi bychom však také poskytli bydlení mladé rodině,“ shrnuje situaci pan starosta.

A tak přejeme nově zrekonstruovanému nejstaršímu domu v obci s charakteristickým číslem popisným, ať v jeho zdech naleznou příjemný domov všichni jeho současní i budoucí nájemníci.

   apartments-1845884_1280

   Téma měsíce Portálu o bydlení: Správa bytového domu 2022

   Rozsah povinností a úkonů souvisejících se zajištěním provozu domu je značný. Zásadní je přijímat rozhodnutí a reagovat na situace tak, aby statutární zástupci nevystavili sebe, ale ani SVJ nebo družstvo jako celek následkům pochybení. Pro některé úkony je dokonce žádoucí vyhledat právní pomoc. Téma měsíce se proto pokusí nastínit základní problematiku, v níž je potřeba se orientovat. Věříme, že to bude užitečné nejen pro „statutáry“ SVJ a bytových družstev, ale i pro jejich širokou členskou základnu. Čtěte Portál o bydlení.
   facebook instagram 
   Email Marketing Powered by MailPoet